Przejdź do treści

Prowadnica (napinacz) łańcucha w rowerze

  • Rowery

Projekt rowerowej prowadnicy łańcucha powstał w 2009 roku. Komponent przeznaczony jest przede wszystkim do rowerów zjazdowych (DH). Głównym zadaniem prowadnicy jest oczywiście utrzymywanie łańcucha na przedniej zębatce roweru i zapobieganie jego spadaniu. Dodatkowym celem jest ochrona przedniej zębatki przed skutkami uderzeń o przeszkody występujące w lesie jak korzenie, czy kamienie.

Założenia konstrukcyjne

Prowadnica została zaprojektowana z uwzględnieniem standardu mocowania ISCG05. Szkielet wykonano z blachy aluminiowej o grubości 4 mm techniką cięcia laserowego. Pozostałe elementy zostały wykonane ręcznie. Elementy prowadnicy górnej jak i dolnej wykonano z materiału składającego się z połączenia (sklejanego) blachy aluminiowej i tworzywa sztucznego.

W skład prowadnicy dolnej wchodzi także kółko zębate, które wytoczono z poliamidu oraz wyposażono w niewielkie, uszczelniane łożysko kulkowe. Zaletą rozwiązania w porównaniu do rolek jest zapewnienie mniejszego poziomu hałasu prowadnicy pojawiającego się w trakcie jazdy.

Zabezpieczenie przedniej zębatki przed zderzeniami z przeszkodami zrealizowano z użyciem elementu w kształcie płozy wykonanego z akrylu o grubości 10 mm. Jego zadaniem jest przejęcie energii uderzenia, więc jego rozmiar musi być większy od zastosowanej zębatki napędowej.

Podczas projektowania w dużym stopniu skupiano się na redukcji wagi całego urządzenia. W tym celu przeprowadzono analizy wytrzymałościowe szkieletu prowadnicy, aby zmniejszyć ilość materiału w miejscach, gdzie nie jest on potrzebny. Znaczny spadek wagi uzyskano także przez użycie specjalnego materiału do budowy prowadnic, składającego się zarówno z blachy aluminiowej jak i tworzywa sztucznego, przy czym obydwa materiały zostały ze sobą sklejone.

Działanie w praktyce

Prowadnica używana jest przeze mnie już przez wiele lat i cały czas bardzo dobrze się sprawuje. Dodatkowo, zaobserwowałem znaczną trwałość kółek zębatych wykonanych z poliamidu, w porównaniu do kółek przerzutek wykonywanych metodą wtryskową.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.