Postaram się omówić proces wymiany łożysk w popularnej piaście przedniej Novatec DH41SB. Niestety, uszczelnienia łożysk w tej piaście nie są idealne, tak więc po pewnym czasie użytkowania, szczególnie w trudnych warunkach może się zdarzyć, że do łożysk dostanie się woda. Powoduje to wypłukanie smaru, a także korozję bieżni i śrutów, co z kolei prowadzi do zwiększonych oporów ruchu, dziwnych dźwięków wydobywających się z koła i ostatecznie do zatarcia się łożysk. Nawet, jeśli nie jeździmy w trudnych warunkach, po jakimś czasie łożyska zużyją się, a piasta wykazywać będzie znaczne luzy. Należy pomyśleć wtedy o wymianie łożysk.
Do piasty Novatec pasują standardowe łożyska maszynowe, więc nie powinno być problemu z ich zakupem. Oznaczenie łożysk to 6904 2RS, natomiast wymiary 20x37x9 mm. Warto również wymienić oringi uszczelniające o wymiarach 25×1,8 mm. W piaście znajdują się dwa oringi i dwa łożyska.
Potrzebne narzędzia
- wkrętak płaski,
- młotek,
- torx 25 (do odkręcenia tarczy),
- prosta prasa do łożysk (ale można też obejść się bez tego),
- oś 20 mm,
Procedura serwisowa
1. Proponowałbym przeprowadzać wymianę łożysk, gdy piasta jest wpleciona w koło, ułatwi nam to jej przytrzymywanie. Na początek musimy odkręcić tarczę, gdyż uniemożliwia ona ściągnięcie tulei.
2. Aby wyciągnąć tuleje, musimy posłużyć się osią pasującą do piasty. Wkładamy ją w piastę, ale tylko na tyle, aby opierała się na aluminiowej tulei, nie głębiej. Teraz przechylamy oś na boki, trzymając koło, co powinno spowodować wysunięcie się tulei. Powtarzamy operację dla drugiej tulei. Jeśli oringi na tulejach są zużyte, poszarpane itp. należy je wymienić. Ich rozmiar, jak już pisałem to 25×1,8 mm.
3. Nasza piasta została pozbawiona tulei, mamy dostęp do łożysk, jednak nadal pozostaje problem, jak je wyciągnąć. Najlepiej byłoby posiadać specjalnie do tego przeznaczony ściągacz, który swego czasu był dostępny u producenta piast. Jednak jak to zwykle bywa z problemami, posiadają wiele możliwości rozwiązania. Nie inaczej jest w tym przypadku. Tylko ostrzegam, że przedstawiony sposób może uszkodzić łożyska, dlatego przed zastosowaniem, upewnijmy się, że chcemy je wymienić.
4. Między łożyskami znajduje się aluminiowa tuleja, która jest wycentrowana na dwóch oringach. Patrząc do środka piasty nie mamy na czym oprzeć śrubokrętu, aby wybić łożysko. Dociskamy więc z jednej strony końcówkę tulei na tyle mocno, aby końcówka wkrętaka oparła się krawędzi wewnętrznej łożyska. Uderzamy teraz ostrożnie w śrubokręt młotkiem, do czasu, aż łożysko się wysunie. Z drugim pójdzie łatwiej, gdyż po wybiciu pierwszego możemy wyjąć tuleję ze środka piasty.